WhatsApp Image 2021-05-03 at 23.34.57

Dermapen

Hangi Deri Hastalıklarında Dermapen Uygulanmaz? Cilt üzerinde “iyileştirici ve gençleştirici” etkisi bulunan dermapen uygulamasının bazı deri hastalıkları ve kronik hastalıklara sahip olan kişilerde uygulanması uygun değildir. Açık yaraların söz konusu olması gibi durumlarda dermapen uygulanması doğru değildir

Dermapen, cildin değerli üst tabakası epidermise zarar vermeden, soymadan, tahriş etmeden uygulanan bir yöntem. Geçmişi antik Çin tarihine kadar uzanan ve Çin prenseslerine uygulanan mikroiğne sisteminin modern tıp ile birleştirilmiş hali dermapen uygulaması, özellikle yüz, el ve boyun bölgelerinde kullanılıyor.

Hover Box Element

Dermapen kaç seans sonra etkisini gösterir?

Genelde sıradan bir dermapen tedavisi 3 -6 seansta tamamlanır, seanslar arasında en az 1 ay zaman bırakılır ve aslında genellikle 2 – 4 seansta kırışıklık tedavilerinde istenen sonuç elde edilir

Son Yorumlar

Dermapen Nedir?

Sağlıklı ve düzgün görünümlü bir cilde sahip olmak, bireyin gerek sosyal gerek psikolojik yönden kendini iyi hissetmesi için oldukça önemlidir. Ciltte özellikle de mimik bölgelerinde oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar, lekeler ve genişlemiş gözenekler gibi pek çok sorun, hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Uzun yıllardır yaygın olarak yapılan ve bu gibi cilt sorunlarının tedavisini sağlayan cilt bakım uygulamaları yalnızca kadınlar değil erkekler tarafından da rağbet görür.
 Cildin daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu uygulama ile çok daha güzel bir cilde sahip olabilmek mümkündür.

Dermapen; microneedling veya mikroiğne olarak da adlandırılan bir cilt yenileme uygulamasıdır. Bu uygulama ile mikro iğneler vasıtasıyla cildin epidermis olarak adlandırılan en üst tabakasına ve bir altındaki dermis tabakasına mikro iğne uygulaması yapılır. Cilt sorunlarının etkilediği epidermis tabakasında oluşturulan bu mikro düzeydeki hasarlar sayesinde bölgede kolajen üretimi tetiklenir, bu sayede cilt yenilenerek bölgede bulunan sorunlar giderilir. Minimal invaziv bir uygulamadır ve kolajen üretimini desteklemesi nedeniyle kollajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırılır. Bahsedilen mikro hasar, kişinin hissedebileceği boyutta değildir ve tahrişe, ağrıya yol açmaz. Cilt sorunlarının düzeltilmesinde kullanılan diğer bazı yöntemlerin aksine cildin herhangi bir tabakasının soyulmasını gerektirmez.

Dermapen yöntemi aslında tarihi çok eskiye dayanan, antik Çin’de dahi uygulandığı bilinen bir tedavi yöntemidir. Bu eski dönemden köken alan mikro iğne yöntemi, tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte güncel olarak yorumlanarak Dermapen adı verilen medikal tedaviyi ortaya çıkarmıştır. Tüm cilt tipleri için uygun olan Dermapen tedavisi; ince cilt yapısına sahip boyun bölgesi veya kolların iç kısmı gibi hassas bölgelere dahi uygulanabilir. En sık tercih edilen uygulama bölgeleri arasında ise yüz, eller, boyun gibi bölgeler yer alır. Uzun yıllardır pek çok kişiye uygulanan Dermapen tedavisi, 2012 yılında Amerika’da en iyi cilt gençleştirme tekniği ödülünü almıştır.

Dermapen Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda artan popülerliği nedeniyle dermapen nedir sorusu cilt kusurları ile mücadele eden pek çok birey tarafından sıklıkla sorulur. Dermapen; bir cilt gençleştirme uygulamasıdır ve yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan tüm bireylere uygulanabilir. Bir mikro iğneleme prosedürü olan bu yöntem aynı zamanda cildin sıkılaştırılması ve yenilenmesi üzerinde de etkilidir. Tedavide iyileştirilmesi hedeflenen cilt sorunları arasında:
· Sivilce lekeleri,
· Yaşlılık lekeleri,
· Kırışıklıklar ve ince çizgiler,
· Yara izleri,
· Genişlemiş gözenekler,
· Elastikiyetini kaybetmiş cilt,
· Cilt tonundaki düzensizlikler gibi sorunlar yer alır.
Bu sorunlar genellikle yüz bölgesine uygulanan dermapen tedavisinde hedeflenen cilt sorunları olmakla birlikte vücudun farklı bölgelerindeki sorunların tedavisinde de Dermapen kullanılabilir. Özellikle bacak ve karın bölgesinde sıklıkla karşılaşılan çatlak sorunu ve yara izleri için Dermapen tedavisi uygulanabilir. Aynı zamanda saç dökülmesi tedavisi için de tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesini oluşturur.

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Dermapen cihazı kullanılarak yapılan mikro iğneleme uygulaması, geleneksel bir tedavi olan akupunkturun cilt yenileme için yorumlanmış bir şeklidir. Akupunkturdan farklı olarak dermapende amaç ağrıların azaltılması değil, cildin yenilenmesidir.
Mikro iğnelemenin hedef aldığı cilt sorunlarına sahip olan bireyler, hekim tarafından öncelikle bir cilt muayenesinden geçirilir. Dermapen, yalnızca tıp doktorları tarafından uygun ortamda gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu nedenle hekim olmayan uygulayıcılar veya evde kendi kendine kullanım cihazlarının tercih edilmesi cilde önemli ve kalıcı hasarlar verebildiğinden kaçınılması gereken uygulamalardır.
Dermapen için uygun olduğu görülen hastaya işlem için hekim tarafından randevu verilir. Randevu günü geldiğinde işleme başlanmadan yaklaşık 30-60 dakika önce ağrı olasılığının önlenmesi için cilde anestezik madde uygulanır. Bu anestezik madde yalnızca işlemin yapılacağı bölgeyi uyuşturan topikal bir anesteziktir. Ardından kalem benzeri bir alet olan dermapen cihazı yardımıyla cilt yüzeyine mikro iğneleme yapılır.
Dermapen cihazı üzerinde çok küçük yapıda 12 adet iğne bulunur ve bu iğneler cihazın tedavi edilen bölge üzerinde gezdirilmesi sırasında derinin yalnızca en üst tabakalarını etkileyecek mikro düzeyde hasarlar oluşturur. Oluşturulan bu hasar cildin yenilenmesi için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini teşvik eder ve bölgenin yenilenmesi sırasında cilt sorunları da düzeltilmiş olur. İşlemin ne kadar süreceği, uygulamanın yapılacağı alanın boyutuna göre değişir. Fakat ortalama cilt kusurları için tedavi süresi 30 dakika civarı olarak belirtilebilir. İşlemin ardından hekim tarafından cilde bazı krem uygulamaları yapılabilir. Bu nedenle Dermapen tedavisinin olduğu gün hasta, bu işlem için en az birkaç saatini ayırmış olmalıdır.